BÜTÜN YAZILARIM, Çok zor sorular

Asr-ı saadetten önceki putperestler Allah’a inanıyor muydu?

asr-i-saadetten-hemen-once-putperestler

Pek çoğumuzun yanlış bildiği bir konuyu kısaca işleyelim bu yazıda. Arapların İslam öncesi putperest olduğunu biliyoruz? Acaba Allah hakkında da bilgi sahibi miydiler?
Soruya cevap verebilmek için öncelikle putperestliği anlamak gerekiyor.
Hz. Nuh as. tufandan sonra kendisine inanan müminlerle birlikte karaya çıktı. Bunlara Allah’ı ve İslam’ı anlattı. Peygamber tedrisinden geçen bu müminler birer örnek şahsiyet olarak yeryüzüne dağıldılar. Her biri gittikleri bölgelerde değerli şahsiyetler oldular. Halkı irşat ettiler. Allah’ı anlattılar, Allah’ı tanıttılar ve ona ibadeti öğrettiler. Toplum tarafından o kadar sevildiler ve değer verildiler ki, ilk olarak (Yanlış hatırlamıyorsam) Medyen’de bu zatların (veya bir tanesinin) vefatlarından sonra heykelleri dikildi. İnsanlar bu heykellerin önünde toplanıyor ve bu zatların öğrettiği şekilde ibadet ediyorlardı. Bu şekilde de hem onlara dua ediyor hem de onurlandırıyorlardı.
O zaman için dini anlamda bunda bir sakınca yoktu. Gelgelelim aradan bir kaç kuşak geçtikten sonra insanlar bu heykellerin mahiyetlerini kavrayamamaya başladılar. Kendilerini aydınlatan şahsiyetleri hatırlatmaktan daha fazla bir misyon yüklediler. Allah’la araya koymaya başladılar. Allah’a ait bazı sıfatları bunlara vermeye başladılar. (Tıpkı bugün de olduğu gibi.). Ve ilk put doğmuş oldu.
Rasulallah sav.den önceki Arabistan’da yaşayan insanlar da grup gruptu. Hristiyanlar vardı, Yahudiler vardı, belki Mecusiler vardı. Bunun yanında da Hz. İbrahim’in dinini yaşayan İbrahimîler vardı. Rasulallah sav.in soyu buradandır. Bunlar Hz. İbrahim’in dinine göre yaşayan tek Allah’a inanan insanlardı.
Bir de sorumuzda bahsettiğimiz putperestler vardı. Bu insanlar da aslında Allah’a inanıyorlardı. Ama Allah’ın sıfatlarını putlara öyle pay etmişlerdi ki Allah’a bir şey kalmamıştı.
Bugün toplumda semboller yerine daha çok kavramlara yapıldığını müşahede ettiğimiz bu paylaşım o zaman bazen küçük, bazen büyük, bazen tahtadan, bazen helvadan yapılmış nesnelere yani putlara yapılıyordu.
İşin kötüsü, o zaman özelikle Mekke’de yaşayanlar bundan iyi de bir rant elde ediyorlardı. Hatta ebabil kuşları ile hatırladığımız Ebrehe’nin, ordusu ile Kâbe’ye saldırması da bu rant kavgası sebebi iledir.
Bu durumda da vazgeçmeleri kolay olmadı tabi ki. Yani ki o zamanki putperestler (Haşa) Allah yok demiyorlardı. Ama Allah’tan başka ilah yok, yani La İlahe illAllah da diyemiyorlardı. Hele Muhammeden Rasulullah demek…Neyse bu da ayrı bir konu.

 

0 Yorumlar
Paylaş
Etiketler:

Muhiddin Yenigün

Bu konuda sizin de söyleyecekleriniz ya da sormak istedikleriniz varsa aşağıya yazabilirsiniz (yayınlanacağını garanti etmiyorum):

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.