BÜTÜN YAZILARIM, Güncel

Lig bitiyor mu?

Yıllardır futbol camiasında dolaşan bir geyik vardır.

– Yakında Anadolu’dan da bir şampiyon çıkacak.

Bir de bunu bir milat olacakmış gibi lanse edenler vardır. Anadolu takımları da şampiyon olmaya başlayınca her şey güllük gülistanlık olacakmış izlenimi vermeye çalışır bu tipler.

Aslında bu sözler, söyleyen de dahil kimsenin pek de inanmadığı, yada en azından bunu isteyerek söylemediği bir sözdür.

Ne demek istediğimi şöyle açıklayayım.

Ben şahsen Beşiktaş’ı tutarım. Benim için lig eğer Beşiktaş başarılıysa değerlidir. Aynı şekilde her takım taraftarı da kendi takımı başarılı olduğu sürece futbolla ilgilidir.

Sezon sonunda şampiyon olan takım eğer benim takımım değilse, şampiyonluk kutlama görüntüleri beni ilgilendirmez. Ben o gece tv’de spor programları yerine açar bir film izlerim mesela. Pek çok kişi de aynı şeyi yapar.

Hal böyle olunca sezon sonunda çıkacak şampiyon takımın seyirci sayısı, o geceki spor programlarının izlenme oranını belirler diyebiliriz. Tabii bunu sadece bir gecelik izlenme olarak da düşünmemek lazım.

Kısaca şöyle diyebiliriz.

Bir sezon sonundaki şampiyonluğun maddi değeri şampiyon takımın taraftar sayısı ile doğru orantılıdır.

Bu pencereden bakıldığında Türkiye genelinde taraftarı olan ve şampiyon olması halinde maddi değer teşkil eden sadece 3 büyükleri görüyoruz. Dolayısıyla 3 büyüklerden birinin şampiyon olması o şampiyonluğun maddi değerinin, hatta daha çok kişiyi ilgilendirdiği için belki manevi değerinin de daha büyük olmasının sebebidir.

Ters açıdan baktığımızda da şunu görürüz.

Eğer şampiyon üç büyüklerden çıkmazsa, üç büyükler taraftarlarının tamamının lig ile arasına kara kedi girmesi beklenebilir. Bu ise süper ligimiz için itibar kaybı demektir. Zira bu üç takım taraftarlarını topladığınızda, diğer takım taraftarlarının bir kaç değil bir çok katı bir sayıya ulaşırsınız.

Şimdi bunlar kehanet gibi gelebilir, ancak değil.

Açıkça söylüyorum, “eğer üç büyüklerden biri şampiyon olmazsa o sezona kayıp sezon, ya da üvey evlat muamelesi yapılır, kimse o sezona değer vermez.”

Örnek isterseniz vereyim.

Federasyon kupasını pek çok Anadolu takımı aldı şimdiye kadar. Kaç tanesi hatırlanıyor?
Üç büyüklerden biri ile bir Anadolu takımı Federasyon kupası finalinde karşılaştığında, kim şampiyon olursa olsun toplumda aynı tepkiyi mi alıyor. Ya da basında aynı şekilde mi yankı buluyor?

Cevap hayır.

Hele finalde iki Anadolu takımı varsa def-i bela kabilinden maç oynatılıp kimsenin ruhu duymadan, tabiri caizse kimseyi rahatsız etmeden galibe kupası verilip gönderiliyor. Bunun olması da normaldir, çünkü futbol bir gösteri işine, bir ticarete dönmüştür ve birinci kural artık sportmenlik değil arz-talep ilişkisidir.

Şampiyonluk için durum böyle iken, lig sürecinde de ne kadar fazla takım zirveye oynarsa o kadar fazla kişi için lig izlenebilir bir meta olması nedeniyle, çok takımın iddialı olduğu sezonlar bu işten ekmek yiyenler için bulunmaz nimettir.

Dolayısıyla aslında bu işten ekmek yiyenler tarafından istenen ve beklenen, son haftaya kadar olabildiğinde çok takımın iddialı olduğu ama sezon sonunda da üç büyüklerden birinin, mümkünse en fazla taraftarı olanın şampiyon olduğu bir ligtir.

Bir kaç ay sonra bu iddialarımın doğru olup olmadığını anlama ihtimalimiz son yıllarda olmadığı kadar yüksek bu sezon. Şu anda dokuz takım Avrupa vizesini almak için kapışıyor. O kadar ki Türk spor tarihinde ilk defa Avrupaya üç büyüklersiz gidebiliriz bile.

Ola ki şampiyon bir büyük takım olmasın, o zaman geçen yılla bu yılı kıyas edebileceğiz.

1 Yorumlar
Paylaş
Etiketler:

Muhiddin Yenigün

1 Yorumlar

 1. ender özden
  27 Haziran, 2013 at 8:44 am

  selamun aleyküm ey ümmeti muhammed den bir kimse

  bak buna yorum yapmadan olmaz,
  yazının akabinde bursaspor şampiyon oldu,
  lig bitiyor mu? başlıklı yazının devamı niteliğinde …ve lig bitti başlıklı bir yazı iyi olurdu vesselam!!!

  neticede tüm teorilerini haklı çıkarabilecek veyahut çürütebilecek ortam oluştu?:(

  yazılarını okumak gerçekten keyifli…

  selam ve dua ile…………

Bu konuda sizin de söyleyecekleriniz ya da sormak istedikleriniz varsa aşağıya yazabilirsiniz (yayınlanacağını garanti etmiyorum):

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.