BÜTÜN YAZILARIM, Çok zor sorular

Neden namaz kılamıyorum!

namaz-kilamiyorum

2008 yılında hazırladığım, ancak sürekli (hacker) saldırılarla baş edemediğim için kapatmak zorunda kaldığım kazanamazı.org sitesi ziyaretçilerinden bir genç kardeşimiz, bize yazıp namaza başlama konusunda yaşadığı zorlukları anlatarak yardım istemişti. Önce kardeşimizin maili, sonrasında cevabımızı takdim ediyorum:

Merhaba ben Zonguldak/karadeniz Ereğli’den ….. Artik canima tak ettigi için yaziyorum.Benim en büyük problemim namaz. Çok kilmak istiyorum ancak hep engel çikiyor. Içimden diyorum ki mevlam beni huzurunda görmek mi istemiyor? Yasim 19 denizciyim. Günümün yaridan fazlasi gemide geçiyor. Ve namaz kilinacak sartlar da varken ben bir türlü kilamiyorum lütfen bana yardimci olun. Ben çok namaz kilmak istiyorum. Inancim sonsuz . Hatta ben evden disari isimden baska biryere çikmam yillardir böyle bu. Küçüklügümden beri sahilde gezen erkeklerle her istedigi halti yiyen kizlari görüp moralim bozuldugu için inmiyorum sahilede çarsiyada bu nedenle biraz kilo problemi yasadim sürekli evde oturmaktan dolayi. Çünkü bu pisligi yapan kizlar ilerde evlenecekleri zaman bize denk gelirse geçmisini bilemeyiz. Allah’im yardimci olsun. Benim namaz konusunda ciddi bir derse ihtiyacim var. Ben nur cemaati toplantilarinada gidiyorum orda içim huzur doluyor sohbetlerde. Eve geliyorum canim sikiliyor. Asiri derecede bir can sikintim var. Evde canim çok sikiliyor ve evdende disari adim atmak istemiyorum su gençlik yüzünden. Ailem son derece dinine baglidir namazinda niyazindadir. Harama hiç birimiz el uzatmayiz. Ama gerçekten benim çok yardima ihtiyacim var abi. Bana yardim et . Benim namaz kilmaya isinmam alismam için ne yapmam gerek? Babam çok üsteliyor hakli görüyorum “oglum 5 dakka namazina ayirsan hiç bisey kaybetmezsin diyor” babamada üzülüyorum kendimede. Neden böyleyim bilmiyorum . Bana yardimci olurmusunuz lütfen rica ediyorum . CEVABINIZI BEKLIYORUM ABI. ALLAH’A EMANET OLUN . SELAM VE DUA ILE …
—————————————

Değerli kardeşim,
Kardeşim diyorum çünkü tam olarak senin yaşının iki katındayım ve samimi konuştuğun için de ben de sana sen diye hitap edeceğim. Aslında şu andaki yaşın itibarı ile namaz kılmanın nefsine çok zor gelmesi normal. Ama akranlarının yaptıklarını beğenmemene rağmen zorlanman beni biraz şaşırttı.
Ama nefis ve şeytan boş durmuyor, sağdan, soldan, üstten, alttan kısacası her taraftan taarruz halinde. Onlara başka türlü tuzaklar hazırlarken sana karşı başka silahlar kullanıyor. Sürekli seninle namaz arasında engeller olduğunu düşündürtüyor. Olmayan engelleri varmış gibi gösteriyor. Bizi Allah’ın huzuruna çıkmaktan alıkoymaya çalışıyor. Sanki sürekli huzurda değilmişiz gibi.
Allah bizi zaten her an izliyor, bizim de onu günde 5 defa hatırlayıp “Beni izlediğini biliyorum Rabbim. Senin istediğin gibi yaşıyorum” demek için huzuruna çıkmamızı istiyor. Dolayısı ile kafandaki “beni huzurunda görmek mi istemiyor?” fikrini kafandan çıkart. O, bu huzura gelme meselesine tüm insanlık için birinci derecede önem vermiş. Seni neden ayırsın. Sen zaten her an onun huzurundasın. Seni huzurunda görmek istemese ne kadar daha var olabilirsin ki? Hem onun huzurundan başka bir yer var mı ki?
Bunu sana düşündürten nefsin ve şeytandır. Seni “ O seni istemiyor, sen de onu isteme ” düşüncesine hazırlıyor. Aman dikkatli ol.
Gördüğüm kadarıyla inançlı bir gençsin. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsun. Namaz konusunda da muhtemelen nasılsa ileride kaza ederim düşüncesi belki senin bile farkında olmadığın şekilde seni bu rehavete itiyor.
Ama kazın ayağı öyle değil. Öncelikle eskiden beri büyüklerimizin söylediği (ama ben de dahil pek kimsenin zamanında kulak asmadığımız) ama en doğru soru ile başlayalım. Garantin var mı? Ya bu maili okuyamadan ölseydin? Belki de şu anda oturduğu yerden seni başkaları kaldıracak.
Fakat maalesef bunlar senin yaşında değil, yavaş yavaş iş işten geçmeye başlayınca tam olarak idrak edilebiliyor.
Ancak ben sana başka bir gözlemimi aktarmak istiyorum.
Genellikle nefis insana, “şimdi gençsin, gez eğlen dolaş. Namaz kılmak senin işin değil, namazı yaşlılar kılar. Sen de yaşlanınca kılarsın” diye telkinde bulunur. Namaz kılmaktan alıkoyan başlıca sebeplerden biri budur. Fakat maalesef kazın ayağı öyle de değil.
Bir futbolcu kaç yaşına kadar futbol oynaya biliyor? En fazla kırk değil mi? O da nadirattan. Ondan sonra ne oluyor? Koşması, atlaması, zıplaması zayıfladığı için futbol oynamaya yetersiz oluyor. Yani bir futbolcu her gün antrenman yaptığı halde belli bir yaşa gelince, daha önce rahatça yapabildiği şeyleri artık yapamaz oluyor.
Şu anda sana öyle gelmese de namaz da aslında vücut için zor ve yorucu bir ibadettir. Belli bir yaşta artık ne dizin kıvrılır, ne belin bükülür. Ne secdeye gidebilirsin ne rükûa. Kaza namazı kılmayı bir yana koy vakit namazlarını kılmak bile sana şu yaşından onlarca kat daha zor gelir.
Ve diyelim ki nefsinin dediği gibi 50 yaşında namaza başladın. (Ki o zaman kıldırmamak için karşına çok daha fazla ve daha güçlü bahanelerle çıkacak). En iyi ihtimalle 15 yaşında namazın sana farz olduğunu düşünsek : 50-15=35 yıllık kaza namazı borcun olacak. Her namazın arkasından aynı namazdan bir tane kılacağını farz etsek (normal bir insanın yapabileceği budur), 50+35=85 yaşına kadar vakit namazlarını, farz ve vacip namazlar ikişer tane olarak kılmak durumunda kalacaksın.
80 yaşına kadar yaşamayı düşünüyor musun sorusunu geçtik, o yaşta namaza alışmamış bir vücutla bunun altından kalkabilecek misin?
Oysa şu anda vücudunu buna alıştırsan, hem 30 yaşını bulmadan kazalarını bitirirsin, hem vücudunu namaza göre programlarsın.
Şu anda bahsettiğin zorlukların hepsi 40 gün için geçerli.
Dene 40 gün namazı düzenli kıldıktan sonra namaz kılmanın o kadar da zor gelmediğini göreceksin. Maniler her zaman olacak, ama sen o manileri aşmak için daha şevkli olacaksın.

Allah’a emanet ol.

0 Yorumlar
Paylaş
Etiketler: , ,

Muhiddin Yenigün

Bu konuda sizin de söyleyecekleriniz ya da sormak istedikleriniz varsa aşağıya yazabilirsiniz (yayınlanacağını garanti etmiyorum):

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.